A free template from Joomlashack

A free template from Joomlashack

Rozmiar Czcionki

Prezentacja Biblioteki
Publicznej Miasta i Gminy
Witkowo
Prezentacja Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Witkowo
 Szanowny Czytelniku
w Bibliotece możesz nabyć
 
Dzieje Witkowa
"Dzieje Witkowa"
 
Powiat witkowski w okresie Rewolucji Niemieckiej 1918/1919
Powiat Witkowski w okresie Rewolucji Niemieckiej 1918/1919
 
Witkowo Miasto tradycji, młodości i rekreacji
Witkowo Miasto tradycji, młodości i rekreacji
Image
Elektroniczna BIBlioteka - platforma cyfrowa SBP
 
Akademia Orange dla bibliotek
Strona główna
70 Lecie Biblioteki
13.05.2016.

Image


Cytując Marię Dąbrowską: „Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji. Korzystajmy zatem z tego cudu  obficie. Wiemy, że każdy lubi czytać, tylko niektórzy jeszcze o tym nie wiedzą. Po prostu nie trafili na książki, które by ich zainteresowały”.

Image
 Dziękujemy Wam, drodzy Czytelnicy i Użytkownicy, że jesteście,
  bo to Wy kreujecie wymagania, którym my chcemy sprostać.

 Image 

70 lat działalności Biblioteki to wspaniały dorobek kilku pokoleń bibliotekarzy, pracujących na rzecz rozwoju witkowskiego czytelnictwa.

Image

Setki tysięcy czytelników, którzy przewinęli się przez biblioteczne wnętrza, miliony przeczytanych książek, niepoliczalne ilości rozmów z okazji zorganizowanych imprez, spotkań, lekcji, warsztatów, wystaw – to doskonała okazja do świętowania i ujęcia w jubileuszowe ramy sytuacji, zdarzeń i postaci z historii witkowskiej biblioteki.

Kierujemy się hasłem, które towarzyszy nam w każdym dniu:
„Aby wszyscy którzy wchodzą jako goście, wychodzili od nas jako przyjaciele”.
Organizujemy spotkania, nie tylko z pisarzami, ale również z ciekawymi ludźmi,
którzy udowadniają, że warto działać, odkrywać, mieć pasję,
że po prostu warto żyć.

Image 

 

 Image

Biblioteka to miejsce, gdzie książka wiernie od tysiącleci towarzyszy człowiekowi. Jest to zapis jego dokonań, odkryć, doświadczeń, jest największą skarbnicą wiedzy. Forma książki na przestrzeni wieków przeszła wielką przemianę – ewolucję.
Od tabliczek glinianych, zapisów na kamieniach, przez papirusowe zwoje, pergaminy ręcznie pisane i przepisywane (kopiowane), aż po dzisiejsze drukowane kodeksy i formy elektroniczne (ebooki).
Przemianę taką na przestrzeni lat przeszły także miejsca gromadzenia książek – biblioteki.

 Image

  Image 

 Obchody Jubileuszu świętowano wśród wielu gości, przyjaciół i czytelników
w Sali widowiskowej Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka.

https://www.youtube.com/watch?v=2NTDkRS6LZs

  Image

Image

Image

Image

Galę rozpoczęła Dyrektor Biblioteki Publicznej w Witkowie Pani Wiesława Gąsiorowska powitaniem  gości, wśród których znaleźli się m.in. gnieźnieńscy parlamentarzyści, przedstawiciele starostwa gnieźnieńskiego i prezydenta Gniezna, powiatowi i witkowscy radni,  dyrektorzy szkół i kierownicy zakładów pracy, prezesi witkowskich organizacji, sołtysi oraz czytelnicy i bibliotekarze.

 Image

  Image 

W kilku słowach Dyrektor przedstawiła misję, jaką w środowisku pełni biblioteka. Kulturotwórcza,  popularyzatorska, czytelniczo-medialna , biblioterapeutyczna,  plastyczna rola placówki to tylko wycinek z całości układanki, na którą składa się biblioteka, jej działalność i praca.

 Image

Pani Dyrektor zaznaczyła, że na tegoroczne świętowanie złożyło się kilka okazji:
70-lecie reaktywowania działalności Biblioteki Publicznej, 15  rocznica bytności w nowym budynku,
Tydzień Bibliotek i wreszcie Światowy Dzień Bibliotekarza,
który przypada w dniu 8 maja. Swoje wystąpienie zakończyła słowami:
-Dziękuję, że jesteście tu z nami, na naszym świętowaniu.

Image 

Biblioteka tak się zmienia, że należałoby zmienić jej definicję.
Od wielu lat staramy się bibliotekę wspierać, co nie oznacza, że nie robiliśmy tego wcześniej. Chciałbym byście Państwo mieli dużo radości z tego i satysfakcji.
Ten pamiątkowy grawerton jest dla Państwa za pracę
i za to, że jesteście dla wszystkich, którzy tu przychodzą po przyjemność i po wiedzę, zawartą w książkach i innych bardziej współczesnych nośnikach.

 Image

Ważne jest to, ażeby krajobraz bibliotek w Polsce się zmieniał, oczywiście zmieniał się z korzyścią dla czytelników i użytkowników – powiedział Burmistrz Pan Marian Gadziński wręczając Pani Wiesławie Gąsiorowskiej
Pamiątkowy Grawerton 70-Lecia Istnienia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Witkowie.

Image 

Jubileusz był okazją do wręczenia przez  Pana Mariana Gadzińskiego, Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo, prestiżowego wyróżnienia statuetki „Rycerza Wita”, w kategorii: „Zasłużony dla kultury”, Pani Mieczysławie Bytner, wieloletniej bibliotekarce, dyrektorowi i mentorowi kolejnych pokoleń bibliotekarzy, zasłużonej emerytce.

Image 

Image

Image 

Nie zabrakło także licznych gratulacji oraz podziękowań dla wspaniałych czytelników,  dyrektorów instytucji współpracujących  z Biblioteką oraz darczyńców i osób zaangażowanych w jej działalność.

Image

Galę prowadził wieloletni przyjaciel instytucji, Pan Michał Bocheński, który zaprosił wszystkich do wysłuchania koncertu.

Image

Ucztę dla uszu, zgotowała  wszystkim obecnym Pani Katarzyna Wieczorek (śpiewaczka-sopranistka, dyrygent)wraz z poznańskim Zespołem Al Fine.

Image

Image

Image

 Cudne chwile w ramionach muzyki i śpiewu to nagroda dla wyróżnionych i gości obecnych na sali widowiskowej Centrum Kultury w Witkowie.

Image

Image

W krótkiej prezentacji przygotowanej przez uczennicę i bibliotekarza zaprezentowana została historia i działalność sędziwej jubilatki. 70 lat to bardzo dobry wiek jak na instytucję kultury, która ma za sobą trochę trudnych i trochę radosnych chwil, ale najważniejsze jest to, że przez tyle lat witkowskiemu społeczeństwu mogłyśmy i nadal możemy świadczyć usługi, wypożyczać książki i prowadzić naszą szeroką działalność informacyjną i kulturalną.

Image 

Image 

 Image 

Image

Bibliotekarze są ciągle przewodnikami wprowadzającymi w świat książek zarówno tych najmłodszych jak i trochę starszych czytelników. Jest to wyjątkowa okazja do tego, by świętować. Zasługa tego, czym w tej chwili jest biblioteka, jak  funkcjonuje, to nie jest praca pojedynczych osób, ale wielu pokoleń, a także wielu tych, których wśród nas już nie ma. Jest to też bardzo dobra współpraca ze środowiskiem mieszkańców, a przede wszystkim czytelników. Bardzo się cieszymy, że biblioteka może pozytywnie myśleć o swojej przyszłości w nowej cyfrowej rzeczywistości.

Image

Image
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy otrzymała tytuł: Wielkopolska Biblioteka Roku 2015, uhonorowana została zaszczytnym  mianem Templum Libri za zajęcia literacko-edukacyjnme dla młodych użytkowników biblioteki.

Image

Image

 

Image

Image
 

Image

 Image

Image

 

Image 

 Jubileusz był okazją, by podziękować i pogratulować Dyrektor Wiesławie Gąsiorowskiej i wszystkim bibliotekarzom, osobom angażującym się w działalność – powiedziała Pani Małgorzata Bochińska, przedstawiciel Biblioteki Wojewódzkiej  i Kroniki Wielkopolskiej z Poznania.

 Image

Image

Image 

Nadszedł szczególny moment do złożenia podziękowań. Prosimy przyjąć słowa uznania za codzienną pracę i wysiłek wkładany przez Państwa w realizację wielu zadań i obowiązków.

Image 

Nie byłoby małych i dużych sukcesów witkowskiej książnicy, gdyby nie Państwa praca i duży wkład merytoryczny. Swoje uznanie dla promocji czytelnictwa oraz licznych ciekawych inicjatyw kulturalnych wyrazili w listach gratulacyjnych parlamentarzyści.

 Image

Słowa uznania i podziękowania za to, że popularyzujecie Państwo książkę, bogaty świat wartości w niej zawarty, rozwijacie czytelnictwo, niezbędny element kształtowania osobowości człowieka, że dokumentujecie i rozwijacie wiedzę o regionie, że macie bogatą ofertę kulturalną – padały podziękowania i słowa uznania z ust dyrektorów witkowskich szkół.

Image
Moc życzeń, gratulacje  i kwiaty
otrzymałyśmy również od przedstawicieli zaprzyjaźnionych Bibliotek.

 Image

Występ młodzieży z Gimnazjum im.  Adama Borysa pod czujnym okiem Pań: Teresy Szkudlarek, Arlety Bekas,  Elżbiety Drozdowskiej, Katarzyny Jędrzejczak pt.: „U nas w bibliotece” był uwieńczeniem świętowania. Młodzież wykazała się kunsztem i pomysłowością, który nagrodzono gromkimi brawami.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Dziękujemy władzom naszego miasta, w osobie Pana Mariana Gadzińskiego Burmistrza, wszystkim osobom pozytywnie nastawionym i  pomagającym nam bibliotekarzom Biblioteki Publicznej w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości jubileuszowych.    

           Do zobaczenia - zapraszamy do Biblioteki. 


 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Joomla Templates by Joomlashack